Įdomybės, faktai

TELESKOPAS

Teleskopas yra optinis prietaisas, kuris naudojamas matyti tolimus objektus, kurie yra per toli arba per maži, kad juos būtų galima matyti plika akimi. Teleskopai yra naudojami astronomijoje, optikoje, fotometrijoje ir kitose srityse.

Teleskopų istorija siekia senovės laikus. Senovės graikai ir romėnai žinojo apie stiklo savybes ir naudojo akinius, kad padidintų objektų vaizdą. Tačiau pirmasis tikrasis teleskopas buvo sukurtas XVII amžiuje.

Galileo Galilei, italų mokslininkas, yra plačiai laikomas pirmuoju žmogumi, kuris naudojo teleskopą astronomijos tyrimams. 1609 metais jis pastatė pirmąjį savo teleskopą ir jame pastebėjo daugelį svarbių astronominių objektų, tokių kaip Mėnulis su jo kalnais ir slėniais, Jupiterio mėnulius ir Saturno žiedus. Galilei atrado, kad Žemė nėra visos Visatos centras, kaip tuo metu buvo manoma, o Saulės sistema yra tik viena iš žvaigždžių sistemų.

Po Galileo atradimų teleskopas pradėjo greitai tobulėti. Optikos mokslininkai, tokie kaip Christiaan Huygens ir Isaacas Newtonas, sukūrė naujas teleskopų konstrukcijas, pagerino optikos sistemas ir padidino vaizdo kokybę.

XX amžiuje buvo pastatyti dar didesni ir galingesni teleskopai. Pavyzdžiui, 1948 metais buvo pastatytas Mount Palomar observatorijos teleskopas JAV, turintis 200 colių (5 metrų) objektyvą. Tokie dideli teleskopai leidžia mokslininkams tyrinėti tolimas galaktikas, žvaigždes ir kitus kosminius objektus.

Nuo to laiko teleskopai ir jų technologija nuolat tobulėjo. Buvo sukurti lazeriniai teleskopai, kurie naudoja lazerį, kaip šviesos šaltinį, o taip pat ir kosminiai teleskopai, tokie kaip Hubble kosminis teleskopas, kuris veikė nuo 1990 metų ir suteikė mums daug vertingos informacijos apie tolimąjį kosmosą.

Panašūs straipsniai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *