Įdomybės, faktai

TRUMPOS ISTORIJOS: MIKROSKOPAS

Mikroskopas yra prietaisas, skirtas stebėti smulkius objektus, kurie yra neįžiūrimi plika akimi. Mikroskopas leidžia stebėti objektus didesniu detalumo lygiu, atskleidžiant smulkias struktūras ir detales, kurios gali būti nepastebimos be šio prietaiso pagalbos. Trumpa mikroksopų raidos istrija:

1. Pirmieji bandymai: Mikroskopo pradžia siekia XVI a. antrąją pusę. Tuo metu galima būtų paminėti įvairius žmones, tokius kaip žymusis mokslininkas Leonardo da Vinci, kuris bandė sukurti optinius prietaisus stebėti smulkias detales.

2. Antoni van Leeuwenhoek: Olandų mikroskopo tėvas Antoni van Leeuwenhoek yra laikomas vienu iš pirmųjų, kuris sukūrė mikroskopą su vienu lęšiu ir jį naudojo stebėdamas mikroskopines bakterijas, protistus ir kitus smulkius organizmus XVII a. pabaigoje ir XVIII a. pradžioje.

3. Sudėtinis mikroskopas: XVII a. viduryje Robert Hooke, britų mokslininkas, sukūrė sudėtinį mikroskopą su daugeliu lęšių ir šviesos šaltiniu. Jis pirmasis pavadino stebimus objektus “ląstele” ir jį naudojo tiriant medžiagų mikrostruktūrą.

4. Optiniai tobulinimai: XIX a. pradžioje įvairūs mokslininkai tobulino mikroskopus, naudodami naujus lęšių ir optikos principus. Toks tobulinimas padidino mikroskopo raišką ir leido tyrinėti smulkesnes struktūras.

5. Elektroninis mikroskopas: 1931 m. Vokietijos mokslininkas Ernst Rusk sukūrė pirmąjį elektroninį mikroskopą, kuris naudoja elektronus vietoje šviesos spindulių, kad padidintų objektų raišką. Šis atradimas leido tyrinėti dar smulkesnes detales, įskaitant atominio ir molekulinio lygio struktūras.

6. Skenuojantis tunelinis mikroskopas (Scanning Tunneling Microscope, tumpinamas STM): 1981 m. Gerd Binnig ir Heinrich Rohr sukūrė STM, leidžiantį vaizduoti paviršiaus atomus ir molekules bei atlikti nanotechnologinius tyrimus.

Šių dienų mikroskopai yra labai įvairūs ir gali pasižymėti aukštu raiškos lygiu, gali stebėti gyvus organizmus, taip pat yra naudojami daugelyje mokslo ir pramonės sričių, įskaitant biologiją, chemiją, fiziką ir daugelį kitų disciplinų. Mikroskopija yra svarbi mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros dalis.

Panašūs straipsniai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *